Πέμπτη, 26 Απρίλιος 2018

Πρόγραμμα Φεστιβάλ Φορέων Ειδικής Εκπαίδευσης 5-6/6 στο Γκάζι

Το Φεστιβάλ Φορέων Ειδικής Εκπαίδευσης διοργανώνεται στις 5 και 6 Ιουνίου 2016, στο Γκάζι υπό την αιγίδα της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία (Ε.Σ.Α.μεΑ.) και του Δήμου Αθηναίων.

Οι φορείς διοργάνωσης είναι η Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού Ειδικής Αγωγής (ΠΟΣΕΕΠΕΑ), μαζί με την Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων Γονέων και Κηδεμόνων Ατόμων με Αναπηρία (ΠΟΣΓΚΑμεΑ), το Σύλλογο Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού Ειδικής Αγωγής Αττικής (ΣΕΕΠΕΑ ΑΤΤΙΚΗΣ), το Σύλλογο Αποφοίτων Τμημάτων Ειδικής Αγωγής (ΣΑΤΕΑ), την Ένωση Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ειδικής Αγωγής (ΕΝΕΛΕΑ), μαζί με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και συλλόγων Γονέων Σχολικών Μονάδων Ειδικής Εκπαίδευσης και με την «ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ Α.Ε.».

Σκοπός του Φεστιβάλ, που για πρώτη φορά διοργανώνεται στην Ελλάδα, είναι η προβολή και προώθηση των ζητημάτων που αφορούν στην Εκπαίδευση των Ατόμων με Αναπηρία στην Ελλάδα και την ενημέρωση του κοινού και της πολιτείας για θέματα αναπηρίας, όπως η προσβασιμότητα, καθώς και εργασιακά, κοινωνικά και πολιτιστικά θέματα. Το Φεστιβάλ αυτό πρέπει να αποτελέσει ένα γεγονός που θα ευαισθητοποιήσει και θα κινητοποιήσει την κοινή γνώμη, πάνω στο μεγάλο ζήτημα της αποδοχής της διαφορετικότητας και της ισότιμης αντιμετώπισης των παιδιών και γενικότερα των ατόμων με αναπηρία.

Πρόγραμμα Διημέρου

Κυριακή 5 Ιουνίου

11:00: Έναρξη Φεστιβάλ και Ημερίδας
11:00-11:15: Εναρκτήρια Ομιλία από τον Πρόεδρο της Ε.Σ.Α.με.Α, Ιωάννη Βαρδακαστάνη
11:15-11:45: Χαιρετισμοί
11:45-13:15: «Ειδική Εκπαίδευση και Ένταξη: Πολιτικές Συγκλίσεις και Αποκλίσεις με Φόντο τις Διεθνείς Εξελίξεις», Dr Δημήτρης Αναστασίου, Επίκ. Καθηγητής Southern Illinois University
Συντονίζει: Ευγενία Τραγάκη, ψυχολόγος, γ. γραμματέας ΠΟΣΕΕΠΕΑ
13:15 -13:30: Διάλειμμα
13:30-15:00: «Διά Βίου Εκπαίδευση και Αναπηρία: Πρακτικές συνεκπαίδευσης ή πρακτικές ειδικής αντιμετώπισης; Η οπτική των ατόμων με αναπηρία και των εκπαιδευτών», Ανθή Χατζηπέτρου, MSc Εκπαίδευσης Ενηλίκων – Επιστημονικό Στέλεχος Ε.Σ.Α.μεΑ.
Συντονίζει: Γεωργία Μπουλμέτη, κοινωνική λειτουργός, πρόεδρος ΣΕΕΠΕΑ Αττικής
15:30-16:00: Προβολή ντοκιμαντέρ μικρού μήκους «Όταν αρχίζει το τραγούδι»
16:30-17:30: Προβολή Ταινίας «Η Ρουτίνα»
18:00-18:45: ΕΕΕΕΚ Πειραιά (θεατρική παράσταση «Τα μάγια της πεταλούδας», υπεύθυνη Μαρία Προσαλέντη)
19:00-20:00: Θεατρικό δρώμενο «Playback»
21:00-24:00: Συναυλία με τους: Χρηστάκης, Μουσικό Σύνολο «Ηχόχρωμα» του Συλλόγου Γονέων «Το Εργαστήρι» με υπεύθυνο τον Ιωάννη Μακρή, μουσικό συγκρότημα Αμυμώνης «Μουσικά Ονειρέματα» με υπεύθυνη την Πελίνα Ευαγγέλου, συγκρότημα «Robert Sin and the Huckleberries», Τάσος Σκούρας, «Τα Σκληρά Καρύδια» και «Το γνωστό τρίο»
Παράλληλες δράσεις 1ης ημέρας:
12:00-16:00: Βιωματικές δράσεις ΚΕΑΤ-Συλλόγου Σκύλων Οδηγών
18:00-18:30:Αφήγηση Παραμυθιού «Τα τρία γουρουνάκια» από το Ειδικό Δημ. Σχολείο «Παμμακαρίστου» Ν. Μάκρης
18.45-19.15: Ειδικό Γυμνάσιο- ΓΕΛ Αθηνών. Παρουσίαση – προβολή των δράσεων του σχολείου, υπεύθυνη Δέσποινα Φιλιππίδου
19.20-19.30: Μουσικοχορευτικό δρώμενο από το ΕΔΣ Κωφών-Βαρηκόων Αργυρούπολης

Δευτέρα 6 Ιουνίου

9:30-9.45: Ειδικό Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο Κωφών-Βαρηκόων Πεύκης Λυκόβρυσης (τραγούδι στη Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
9:45-10:00: «Ορνιθοσκαλίσματα» από την ΕΣΤΙΑ (θεατρική παράσταση)
10.00-10:15: ΕΕΕΕΚ Νταού Πεντέλης (μουσικοχορευτικό δρώμενο, «Καλημέρα Ελλάδα» και «Ο πιο καλός ο μαθητής», υπεύθυνος Γιάννης Πλατής, εκπαιδευτικός)
10:30-11:15: ΕΕΕΕΚ Αγ. Δημητρίου («Νερό, πηγή ζωής, αιτία πολέμου», υπεύθυνη Γιούλη Τζανάκου)
11:15-12:00: Εταιρία Προστασίας Σπαστικών «Πόρτα ανοικτή» (θεατρική παράσταση «Ιθάκη»)

Τηλεοπτικό σποτ του Φεστιβάλ

Αφήστε μια απάντηση